Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu
zawartość Twojego koszyka 0 szt. o wartości: 0,00 zł
Rozrusznik samochodowy to po prostu silnik prądu stałego, którego zadaniem jest uruchomienie spalinowego silnika auta. Jego praca przebiega w dwóch etapach. Etap 1 - po przekręceniu kluczyka w stacyjce na zacisku elektromagnesu (włącznika) rozrusznika pojawia się napięcie. Zadaniem elektromagnesu (włącznika) jest: po pierwsze wysunięcie zębnika rozrusznika, który wchodzi na koło wieńcowe silnika oraz po drugie: zwarcie styków rozrusznika, co powoduje jego uruchomienie i zakręcenie kołem wieńcowym aż do uruchomienia silnika. W 2 Etapie po "puszczeniu" kluczyka stacyjki napięcie na zacisku elektromagnesu zostaje odcięte, rozrusznik przestaje pracować, a sprzęgiełko (bendiks) powoduje powrót zębnika do położenia wyjściowego.
Podczas rozruchu silnika pobór prądu przez rozrusznik waha się od 150 amperów do nawet 600 amperów, natomiast prędkość obrotowa potrzebna silnikowi do zapewnienia samodzielnej pracy wynosi dla silnika benzynowego 40-100obr./min., natomiast dla diesla100-200obr./min. Jak widać rozrusznik jest urządzeniem o dużym zapotrzebowaniu na prąd, z czego wynikają częste problemy przy rozruchu zimą przy niedoładowanym akumulatorze.
Jednorazowa praca rozrusznika nie powinna być dłuższa niż kilka sekund, dłuższe, tzw przetrzymanie rozrusznika grozi jego uszkodzeniem. Całkowite zniszczenie rozrusznika może nastąpić również na skutek uszkodzenia stacyjki - zębnik nie zostaje wycofany i dochodzi do zakręcenia rozrusznika przez pracujący silnik.